Szpital w Wolicy – nowoczesna medycyna w zgodzie ze środowiskiem

Gdzie się znajdujesz: Strona główna » Aktualności » Szpital w Wolicy – nowoczesna medycyna w zgodzie ze środowiskiem
Szpital w Wolicy – nowoczesna medycyna w zgodzie ze środowiskiem
Opis ogłoszenia

Wojewódzki Specjalistyczny Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy od początku jego powstania zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób układu oddechowego. Jednostka posiada ponad 75-letnie doświadczenie w tej dziedzinie. W ciągu ostatnich lat znacząco poszerzono możliwości w tym zakresie, a pacjenci przyjeżdżają z całej Polski by konsultować się ze specjalistami z Wolicy w sprawie chorób płuc. O nowych rozwiązaniach leczniczych i ofercie medycznej szpitala należącego do Samorządu Województwa Wielkopolskiego Wioletta Przybylska rozmawia z doktorem Waldemarem Bakalarzem, kierownikiem Izby Przyjęć WSZZOZ w Wolicy, specjalistą chorób wewnętrznych w trakcie specjalizacji z chorób płuc.

Wywiad:

WP.: Od kilku lat działa w szpitalu jedna z najlepszych w Polsce Pracownia badania bezdechu sennego. Oddział, przy którym pracownia się znajduje zajmuje się również leczeniem ciężkich zaburzeń oddychania w trakcie snu. W szpitalu posiadacie także salę do leczenia niewydolności oddechowej metodą NIV tj. nieinwazyjną wentylacją oddechową. Proszę powiedzieć jakie są objawy
i jak wygląda diagnoza takich schorzeń?
Waldemar Bakalarz: Obturacyjny bezdech senny jest chorobą polegającą na tym, iż podczas snu dochodzi do zatrzymana oddychania lub jego spłycenia. Bezdechy powtarzają się wiele razy w ciągu każdej godziny snu, powodując liczne objawy. Do objawów tych zaliczamy: chrapanie i bezdechy ( najczęściej ten objaw zauważają osoby śpiące z chorym), wzmożona potliwość, przebudzenia w trakcie snu z uczuciem duszności, konieczność nocnego wstawania do toalety, celem oddania moczu, kołatanie serca, suchość w jamie ustnej po przebudzeniu. U około 70% chorych z obturacyjnym bezdechem sennym występuje nadwaga, a u 50% współistnieje nadciśnienie tętnicze. Podstawową metodą diagnostyczną pod kątem obturacyjnego bezdechu sennego jest polisomnografia. Polega ona na rejestrowaniu najistotniejszych procesów, jakie zachodzą w ludzkim organizmie w czasie snu. Pozwala ocenić poszczególne stadia snu, poziom tlenu we krwi, sposób oddychania, czynność serca oraz reakcje fizjologiczne organizmu.

WP.: Ilu pacjentów rocznie trafia do pracowni badania bezdechu sennego, gdzie otrzymują kompleksowa diagnozę?
Waldemar Bakalarz: W 2022 r. diagnozowało się w naszej pracowni 552 osoby.W Internecie można znaleźć wiele informacji na temat leczenia, jednak najważniejsze jest zdanie specjalisty w tym zakresie.

WP.: Proszę zatem powiedzieć na czym polega leczenie pacjentów z bezdechem sennych?
Waldemar Bakalarz:  Leczenie Obturacyjnego Bezdechu Sennego (OBS) jest wieloetapowy. Pierwszą częścią leczenia jest edukacja pacjentów odnośnie zmiany stylu życia. Zmiany te obejmują: redukcje wagi ciała, unikania spożywania alkoholu przed snem, zaprzestane palenia tytoniu, u osób śpiących na plecach, a z rozpoznanym OBS pozycyjnym stosowanie specjalnych kamizelek lub specjalnych urządzeń uniemożliwiających przyjmowanie pozycji na wznak. Zasadniczą metodą leczenia chorych jest leczenie stałym dodatnim ciśnieniem w drogach oddechowych czyli tzw. (CPAP) i jego odmiany. W metodzie tej chory śpi ze specjalnym aparatem, który utrzymuje drożność w drogach oddechowych poprzez generowanie dodatniego ciśnienia. Chory śpi z maską przez całą noc. Metoda ta jest bardzo skuteczna i szybko daje znaczącą poprawę samopoczucia. W 2022 r. leczonych metodą CPAP w naszym szpitalu było 335 pacjentów.

WP.: W ostatnich latach w szpitalu został rozbudowany w systemie modułowym Oddział Rehabilitacji Pulmonologicznej. Jak poprawiły się warunki rehabilitacji dla pacjentów?
Waldemar Bakalarz:   Oddział zyskał nowe miejsca dla pacjentów, z dotychczasowych 14 do 26 łóżek. Każda sala jest dwuosobowa z osobnym węzłem sanitarnym. Wyposażony został również w nowy sprzęt. Powstała osobna w pełni zautomatyzowana i dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych sala aerozoloterapii. Ponadto zakupione zostało łóżko do suchego hydromasażu i powstały dwie nowe pracownie fizykoterapii.

WP.: Jakie nowe metody diagnostyczne zostały wprowadzone w szpitalu w ostatnim czasie?
Waldemar Bakalarz:  Możliwości diagnostyczne zostały poszerzone o badanie endoskopowe metodą EBUS i EUS pozwalające znacząco skrócić diagnostykę w takich schorzeniach jak nowotwory płuc, śródpiersia czy sarkoidoza. Dla chorych onkologicznych powstała Pracownia Portów Naczyniowych umożliwiająca ich zakładanie, co znacząco ułatwia prowadzoną w tutejszym ośrodku chemioterapię. Nasza placówka oferuje również światowego standardu leczenie w ramach programów lekowych, takich schorzeń jak leczenie raka płuc czy astmy oskrzelowej. W 2022 roku została przeniesiona do budynków szpitala poradnia chorób płuc i gruźlicy co znacząco ułatwia diagnostykę chorych ambulatoryjnych. W planach mamy zakup nowoczesnego tomografu komputerowego
oraz poszerzenie oferty medycznej o inne oddziały i nowoczesne programy lekowe.

WP.: Jacy pacjenci są najbardziej narażeni na zachorowanie na raka płuca?
Waldemar Bakalarz: Rak płuca jest najczęstszym nowotworem złośliwym na świecie i stanowi najczęstszą przyczyną zgonów z powodu choroby nowotworowej w Polsce i to niezależnie od płci.
Ryzyko rozwoju raka płuc wzrasta wraz z wiekiem. Obecnie praktycznie nie ma rozgraniczenia jeżeli chodzi o płeć, z uwagi na to, że od lat 90- tych obserwuje się znaczący wzrost zachorowań na
raka płuc u kobiet. W Polsce średni wiek zachorowania na raka płuca to 60 lat. Najbardziej narażone są osoby palące jak i osoby w sposób bierny narażone na palenie tytoniu. Nowotwór płuc może wystąpić również u osób niepalących, szczególnie u osób, które w sposób bierny są narażone na dym nikotynowy. W swojej praktyce maiłem niejednokrotnie do czynienia z chorymi, którzy w życiu nie zapalili ani jednego papierosa, a niestety zdiagnozowaliśmy u nich raka płuc. W wywiadzie szczegółowym okazywało się, że przez wiele lat współmałżonek lub rodzice palili przy tych osobach papierosy.Dlatego tak ważna jest edukacja społeczeństwa od najmłodszych at, aby unikać kontaktu również pośredniego z nikotyną. Osoby, które w przeszłości paliły papierosy kilka lat, ale zaprzestały nałogu, muszą pamiętać, że ryzyko wystąpienia nowotworu płuc jest u nich i tak wyższe niż u ludzi, którzy nigdy nie palili.

WP.:Co jest główną przyczyną zachorowania na raka płuca?
Waldemar Bakalarz:  Jak powszechnie wiadomo najczęstszą przyczyną raka płuca jest nikotynizm. Stanowi on czynnik ryzyka większości podtypów raka płuca. Dym nikotynowy zawiera ponad 7 tys. związków chemicznych. Co najmniej 250 wśród tych substancji jest szkodliwa, a 70 ma działanie rakotwórcze. Innymi rzadszymi czynnikami nowotworów płuc jest narażenie na
zanieczyszczenia powietrza. Ryzyko zwiększa narażenie na radon, azbest, metale ciężkie i inne substancje chemiczne. Należy również pamiętać iż przebyta gruźlica jest czynnikiem zwiększającym
ryzyko wystąpienia nowotworu płuc.

WP.: Jakie badania diagnostyczne przeprowadzane w Wolicy, mają  wykonywane osoby z podejrzeniem raka płuca?
Waldemar Bakalarz: Szpital w Wolicy jak każdy Specjalistyczny Ośrodek Pulmunologiczny prowadzi kompleksową diagnostykę pacjentów z podejrzeniem raka płuca. Chorzy kierowani do nas zazwyczaj mają już wykonane wstępne badania, których wyniki wzbudzają niepokój u lekarzy kierujących. Tutaj chciałbym się na chwilę zatrzymać nad mitem jaki panuje w społeczeństwie i wielokrotnie to tłumacze moim pacjentom: PRAWIDŁOWY WYNIK BADANIA RTG KL. PIERSIOWEJ NIE POZWALA NA WYKLUCZENIE CHOROBY NOWOTWOROWEJ. Po prostu w klatce piersiowej mamy nie tylko płuca, mamy też serce, przełyk, przeponę, tarczycę i inne narządy, które mogą zasłonić pewne partię płuc i w ten sposób zakryć guza. Dlatego w naszym szpitalu w Wolicy oprócz podstawowych badań labolatoryjnych wykonujemy CT klatki piersiowej przeważnie z kontrastem (jeżeli nie ma przeciwskazań). Następnie wykonujemy badanie bonchofiberoskopowe w krótkim znieczuleniu. Najprościej mówiąc, jest to badanie w którym zaglądamy do oskrzeli za pomocą giętkiego aparatu wyposażonego w kamerę i dzięki specjalnym kanałom pobieramy materiał do badań. W ostatnim roku wzbogaciliśmy się o metodę EBUS, dzięki której możemy pobrać zmiany, których gołym okiem nie widzimy, ale dzięki małej głowicy USG umieszczonej na końcu aparatu endoskopowego możemy pobrać materiał znajdujący się poza światłem oskrzela.

WP.: Ilu chorych na raka rocznie leczą specjaliści w szpitalu w Wolicy i jakie leczenie jest najbardziej skuteczne w walce z tym nowotworem?

Waldemar Bakalarz: W 2022 r. diagnozowaliśmy 679 osób z powodu guza płuca. Najlepszym sposobem leczenia raka płuca jest radykalne leczenie operacyjne. Mówiąc prościej mamy pacjenta z małym guzem bez przerzutów i takiego chorego kwalifikujemy do zbiegu w Klinice Torakochirurgii WCPiT w Poznaniu, z którą od lat współpracujemy. Chorych po takich zabiegach obserwujemy przez okres około 5 lat i po tym czasie uznajemy za wyleczonego.

WP.: W szpitalu w Wolicy wdrażane są programy lekowa na bardzo wysokim poziomie. Co oznacza to świadczenie dla pacjenta?
Waldemar Bakalarz:  Program lekowy to świadczenie gwarantowane. Leczenie w ramach programu odbywa się z zastosowaniem innowacyjnych, kosztownych substancji leczniczych, które nie są finansowane w ramach innych świadczeń gwarantowanych. W naszym szpitalu dostępne są programy lekowe leczenia raka płuca oraz programy lekowe w leczeniu tzw. astmy ciężkiej. W przypadku astmy dotyczą one najprościej ujmując chorych którzy mają częste zaostrzenia choroby a dotychczasowe leczenie nie daje poprawy klinicznej. Chorzy muszą spełnić określone wymagania odnośnie włączenia ich do leczenia w ramach programu lekowego. Oznacza to że nie każdy chory może być leczony tymi metodami np. z uwagi na przeciwskazania lub choroby współistniejące, sprawność ogólną lub wiek. W niedługiej przyszłości jako szpital planujemy poszerzyć   ofertę leczenia w ramach programu lekowego leczenia min. sarkoidozy. Jako jednostka wiodąca w naszym regionie cały czas czynimy starania o to aby Naszym Chorym móc oferować najnowocześniejsze i najbezpieczniejsze metody leczenia w chorobach układu oddechowego.

WP.: Po tak szerokim wyjaśnieniu należy stwierdzić, że opieka w szpitalu w Wolicy jest długoterminowa, dostosowana do każdego przypadku chorego indywidualnie i pacjent u Państwa może czuć się zaopiekowany. Są też kolejne dobre informacje, bo do Wolicy trafi tomograf komputerowy, pomieszczenia już powstały przy okazji rozbudowy szpitala i budowy tzw. łącznika między budynkiem szpitala, a oddziałem rehabilitacji pulmonologicznej. W czym zatem pomoże Państwu zakup tomografu komputerowego?
Waldemar Bakalarz:   Dotychczas tomografię komputerową u naszych chorych wykonujemy w ośrodku dysponującym tym sprzętem w Kaliszu, czyli poza budynkiem szpitala. Chorych dowozimy do tomografu karetkami pogotowia. Zakup tomografu ułatwi nam logistykę, gdyż mamy już gotowe pomieszczenia, dzięki inwestycji sfinansowanej ze środków Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu. Gdybyśmy dysponowali tomografem komputerowym na miejscu moglibyśmy bezpiecznie wykonywać to badanie także u chorych w ciężkim stanie, którzy z uwagi na zbyt duże ryzyko dla zdrowia i życia nie kwalifikują się do transportu sanitarnego. Dodatkowo posiadanie urządzenia na miejscu pozwoli chronić środowisko, bo zlikwiduje konieczność wożenia chorych kilkukrotnie
w ciągu dnia karetkami pogotowia. Względy ekologiczne dla pracowników szpitala są cenne, bo oddychanie zdrowym powietrzem tutaj wśród lasów Wolicy jest też częścią rehabilitacji pulmonologicznej.


Dziękuje za rozmowę
Tekst/ fot.: Wioletta Przybylska

zdjęcie przedstawia lekarza pracującego w szpitalu w Wolicy w fartuchu lekarskim, w okularach ciemne włosy

 

Najczęściej
zadawane pytania
Dla wygody użytkownikó przygotowaliśmy spis ABC pacjenta.
Środkami komunikacji miejskiej: 
 • Autobus KLA linii 3B (rozkład jazdy: pobierz )

Własnym środkiem transportu,

 • Zgodnie z poniższą mapką

Szanowni Państwo,

uprzejmie informujemy, że podczas przyjęcia do Szpitala, w Izbie Przyjęć należy przedstawić następujące dokumenty:

 • skierowanie do szpitala
 • dowód osobisty
 • dokumentację medyczną dotychczasowego leczenia (wypisy ze szpitala, dotychczasowe badnia, spis przyjmowanych leków)

W trakcie wypełniania dokumentacji medycznej pacjent podaje również:

 • swój numer telefonu
 • dane i numer telefonu osoby upoważnionej do kontaktu oraz otrzymywania informacji na temat stanu zdrowia pacjenta


Szanowni Państwo, 

częste poczucie senności, które może się urealnić bez naszej świadomości, a tym samym stać się w niektórych przypadkach groźne dla nas samych i dla otoczenia może być objawem chorobowym naszego organizmu. Zanim jednak skierujemy się z tym problemem do lekarza, sami możemy wstępnie ocenić sytuację, wypełniając poniższą tabelkę (ocenę senności w skali EPWORTH). Jeżeli wynik przyjmie dwucyfrową postać, wskazane jest udanie się do lekarza rodziinego po skierowanie do naszej Pracowni Badanai Snu.

Prosimy określić, jak duże było w ostatnim czasie prawdopodobieństwo zaśnięcia w wymienionych poniżej sytuacjach, w odróżnieniu od uczucia ogólnego zmęczenia. Jeśli Pan/i  nie wykonywał/a  tych czynności w ostatnim okresie, proszę je sobie wyobrazić i określić, jak wpłynęłyby one na Pana/ią.

Proszę posłużyć się poniższą skalą od 0 do 3 i wybrać cyfrę, najbardziej pasującą do każdej sytuacji:

0 = zerowe prawdopodobieństwo zaśnięcia
1 = małe prawdopodobieństwo zaśnięcia
2 = średnie prawdopodobieństwo zaśnięcia
3 = duże prawdopodobieństwo zaśnięcia

Z jaką łatwością zapada Pan/i  w sen w sytuacjach niżej opisanych?

 

1. Siedząc lub/i czytając 0 1 2 3
2. Oglądając telewizję 0 1 2 3
3. Siedząc w miejscu publicznym, np.: w teatrze, na zebraniu, w kościele 0 1 2 3
4. Podczas godzinnej jazdy autobusem, koleją, samochodem jako pasażer 0 1 2 3
5. Leżąc i odpoczywając po południu, jeśli okoliczności na to pozwalają 0 1 2 3
6. W czasie rozmowy, siedząc 0 1 2 3
7. Po obiedzie (bez alkoholu), siedząc w spokojnym miejscu 0 1 2 3
8. Prowadząc samochód, podczas kilkuminutowego postoju w korku lub na czerwonym świetle 0 1 2 3
Suma punktów  

 


Aktualny cennik usług medycznych obowiązujący od 10 stycznia 2024 r. Cennik usług medycznych, Szpital Wolica w Kaliszu Cennik_2024_a


Dieta podstawowa

Dozwolone są wszystkie produkty i potrawy, oraz wszystkie techniki sporządzania posiłków. Planuje się 4 – 5 posiłków dziennie, spożywa się większą liczbę posiłków o mniejszej objętości, nie występują wtedy objawy pełności i wzdęcia. Celem diety jest zabezpieczenie zapotrzebowania pacjenta na energię, oraz wszystkie niezbędne składniki odżywcze potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, utrzymania masy ciała i zachowania zdrowia.

Dieta lekkostrawna

Liczba posiłków w ciągu dnia to pięć razy dziennie, a przerwy między posiłkami od 3-4 godzin, ale nie dłuższe. Wyklucza się w niej potrawy wędzone, smażone, tłuste, pikantne, surowe owoce oraz pokarmy zawierające duże ilości błonnika. Podaje się czerstwe białe pieczywo, chude gotowane mięso cielęce lub drób, chude ryby, świeże mleko i jajka. Potrawy można gotować w wodzie lub na parze, piec w folii lub pergaminie.

Dieta cukrzycowa

Normą tej diety jest spożywanie od pięciu do siedmiu posiłków dziennie, należy jeść regularnie, mniej, ale częściej. Powinno się spożywać: produkty zawierające dużo błonnika, chude mięso, wypieki pełno ziarniste, płatki owsiane, ryby, wyroby mleczarskie, warzywa owoce oraz produkty gotowane na parze.Powinno się unikać: tłustego mięsa i podrobów żółtego sera, tłustego nabiału, dań smażonych, dużej ilości soli, ziemniaków, jajek, cukrów, napojów gazowanych i alkoholu.

Dieta cukrzycowo insulinowa

Cele i zalecenia żywieniowe w diecie cukrzycowo insulinowej pozostają takie same jak w diecie cukrzycowej, a postępowanie dietetyczne skupia się przede wszystkim na kontroli glikemii. Normą tej diety jest spożywanie od pięciu do siedmiu posiłków dziennie, należy jeść regularnie, mniej, ale częściej. Powinno się spożywać: produkty zawierające dużo błonnika, chude mięso, wypieki pełno ziarniste, płatki owsiane, ryby, wyroby mleczarskie, warzywa owoce oraz produkty gotowane na parze. Powinno się unikać: tłustego mięsa i podrobów żółtego sera, tłustego nabiału, dań smażonych, dużej ilości soli, ziemniaków, jajek, cukrów, napojów gazowanych i alkoholu

Dieta wątrobowa

Celem tej diety jest dostarczenie niezbędnych składników pokarmowych, aby utrzymać równowagę metaboliczną i wyrównać niedobory pokarmowe. Zaleca się produkty zawierające białko zwierzęce ze znacznym ograniczeniem ilości białka roślinnego. Należy wyeliminować wywary z mięs, podroby, grzyby, makarony, kasze i produkty roślinne zawierające dużą ilość białka.

Dieta bogatobiałkowa

Celem tej diety jest dostarczenie organizmowi odpowiednich do odbudowy tkanek i ilości białka. Podstawowymi produktami są:chude mięsa cielęce, wołowe i drobiowe gotowane bądź pieczone w folii, a także wędliny drobiowe, mleko i jego przetwory oraz jajka.

Dieta papkowata

Potrawy w tej diecie podajemy w formie niewymagającej gryzienia stosowana jest u osób, które mają problem z rozdrabnianiem pokarmu i połykaniem. Zalecamy pieczywo miękkie, delikatne pozbawione skórki, namoczone w mleku, jajka na parze, mięso, ryby i drób zmiksowane, wędliny zmielone i przygotowane w formie pasty. Warzywa i ziemniaki ugotowane do całkowitej miękkości.

Dieta kleikowa

Składa się z kleiku z ryżu, kaszy jęczmiennej, płatków owsianych na wodzie, gorzkiej herbaty i namoczonych sucharków. Można dodać cukier, masło, sól, przegotowane przetarte owoce lub mleko.

Dieta bezglutenowa

Wykluczamy z jadłospisu produkty zawierające gluten i uważamy na produkty, w których gluten jest ukryty. Zakaz spożywanie pieczywa i wszystkich wyrobów zawierających pszenną mąkę. Unikamy zbożowej kawy, owocowych przetworów, gotowych sosów i lodów. Owoce i warzywa można jeść bez ograniczeń, pieczywo, makarony bezglutenowe, masło, świeże mięso, podroby, ryby i wędliny są w grupie dozwolonej.


dietetyk: Daria Pawlak

Kontakt  e-mail: 
d.pawlak@szpital.wolica.pl


Szanowni Państwo,

kadra medyczna oraz personel administracji Szpitala i specjalistycznej Przychodni dokładają wszelkich starań, by opieka nad Pacjentem spełniała oczekiwania chorego w zakresie leczenia i rehabilitacji pulmonologicznej. Jeśli jednak uznacie Państwo, że w trakcie pobytu w naszym Szpitalu zostały naruszone Wasze prawa, możecie  złożyć  skargę do:

Pełnomocnik ds. Praw Pacjenta – p. Natalia Bartczak
drogą pocztową, na adres:
Wojewódzki Specjalistyczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej Chorób Płuc i Gruźlicy
Wolica 113, 62-872 Godziesz Małe
lub e-mailem na adres: prawapacjenta@szpital.wolica.pl

Macie Państwo również prawo skierować swoje uwagi i skargi do Rzecznika Praw Pacjenta, działającego przy Ministerstwie Zdrowia w Warszawie.

Biuro Rzecznika Praw Pacjenta przyjmuje interesantów w dni powszednie (poniedziałek-piątek)
w  godzinach : 9.00 -15.00; tel.: 22 532 82 50, fax.: 22 532 82 30, e-mail: sekretariat@bpp.gov.pl

Ogólnopolska bezpłatna infolinia Rzecznika Praw Pacjenta:
800 – 190 – 590

(z tel. stacjonarnych i komórkowych)
czynna: poniedziałek ? piątek,  w godz. 9.00 – 21.00

Swoje zastrzeżenia można przekazać drogą pocztową, na adres:
Rzecznik Praw Pacjenta – Krystyna B. Kozłowska,
ul. Młynarska 46,
01-171 Warszawa

Uwaga!
Zgodnie z art. 50 ust. 2 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta wniosek kierowany do Rzecznika jest wolny od opłat.
Kartę Praw Pacjenta znajdziecie na stronie:
www.bpp.gov.pl 

Poniżej do pobrania – Prawa i obowiązki Pacjenta. Wersja 04 z dnia 12.09.2022

Prawa i obowiązki pacjenta_wersja_04 z dnia 12_09_2022Rzecznika Praw Pacjenta

Bartłomiej Łukasz Chmielowiec

Telefoniczna Informacja Pacjenta:
800 – 190 – 590
(połączenie bezpłatne z tel. stacjonarnych i komórkowych)
czynna pn. – pt. w godz. 8.00 – 18.00

Biuro Rzecznika Praw Pacjenta:
ul. Młynarska 46
01-171 Warszawa
kancelaria@rpp.gov.pl
tel: (22) 532 – 82 – 50
fax: (22) 506 – 50 – 64

Zadania Rzecznika

Rzecznik Praw Pacjenta jest centralnym organem administracji rządowej właściwym w sprawach ochrony praw pacjentów określonych w ustawie o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Rzecznik wykonuje swoje zadania przy pomocy Biura Rzecznika Praw Pacjenta.

Do zakresu działania Rzecznika należy:

 • prowadzenie postępowań w sprawach praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów;
 • prowadzenie postępowań w trybie art. 50-53;
 • w sprawach cywilnych wykonywanie zadań określonych w art. 55;
 • ochrona praw pacjentów korzystających ze świadczeń zdrowotnych udzielanych przez szpital psychiatryczny, o którym mowa w art. 3 pkt 2 ustawy z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego (Dz.U. z 2020 r. poz. 685);
 • opracowywanie i przedkładanie Radzie Ministrów projektów aktów prawnych dotyczących ochrony praw pacjenta;
 • występowanie do właściwych organów z wnioskami o podjęcie inicjatywy ustawodawczej bądź o wydanie lub zmianę aktów prawnych w zakresie ochrony praw pacjenta;
 • opracowywanie i wydawanie publikacji oraz programów edukacyjnych popularyzujących wiedzę o ochronie praw pacjenta;
 • współpraca z organami władzy publicznej w celu zapewnienia pacjentom przestrzegania ich praw, w szczególności z ministrem właściwym do spraw zdrowia;
 • przedstawianie właściwym organom władzy publicznej, organizacjom i instytucjom oraz samorządom zawodów medycznych ocen i wniosków zmierzających do zapewnienia skutecznej ochrony praw pacjenta;
 • współpraca z organizacjami pozarządowymi, społecznymi i zawodowymi, do których celów statutowych należy ochrona praw pacjenta;
 • współpraca w zakresie przestrzegania praw pacjenta z podmiotami udzielającymi świadczeń zdrowotnych;
 • analiza skarg pacjentów w celu określenia zagrożeń i obszarów w systemie ochrony zdrowia wymagających naprawy;
 • wykonywanie innych zadań określonych w przepisach prawa lub zleconych przez Prezesa Rady Ministrów

Pełnomocnik Rzecznika ds. Praw Pacjenta

Bożena Jopek – Pielęgniarka oddziałowa Oddział C

Tel. 62 761-25-01

+48 728 949 013

e-mail: b.jopek@szpital.wolica.pl

 


Kto wchodzi w skład zespołu ds Etyki?

W skład Zespołu ds. Etyki wchodzą osoby zatrudnione w Wojewódzkim Specjalistycznym Zespole Zakładu Opieki Zdrowotnej Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy k. Kalisza, w tym przedstawiciele środowiska lekarskiego, pielęgniarskiego, psycholog oraz osoba duchowna.

Do podstawowych zadań Zespołu należy:

1. Zapewnienie ochrony praw pacjentów zgodnie z przepisami Ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.
2. Udzielanie pomocy lekarzom, pacjentom i ich rodzinom w podejmowaniu trudnych decyzji etycznych dotyczących kwalifikowania do różnych metod terapii, w zakresie leczenia podtrzymującego życie.
3. Rozwiązywanie problemów, w odniesieniu do których istnieje podejrzenie zaistnienia sytuacji wątpliwej etycznie w zakresie relacji:

 • personel ? pacjent bądź jego rodzina
 • przełożony ? pracownik,
 • pracownik ? pracownik.

4. Do zespołu Etyki mogą być zgłaszane sprawy dotyczące:

 • naruszenia praw pacjenta i lub/ jego opiekunów/rodziny,
 • naruszenia tajemnicy zawodowej lub zasad poufności,
 • trudności w zakresie komunikacji interpersonalnej, mające negatywny wpływ na proces leczenia
 • podejrzenia zachowań o charakterze mobbingu wśród personelu,
 • wszelkiego rodzaju sytuacji konfliktowych,
 • donacji narządów i podejmowanych rozmów z rodziną w kwestii akceptacji decyzji o pobraniu narządów (wsparcie dla lekarza, koordynatora transplantacyjnego w wyjaśnianiu wątpliwości rodziny),
 • wątpliwości odnośnie wybranych, etycznych aspektów dotyczących prowadzonego leczenia (np. kontynuacja uporczywej terapii);

5. Upowszechnianie wiedzy dotyczącej zasad etycznego postępowania w medycynie i opiece zdrowotnej.
6. Reagowanie na zgłaszane przypadki nieprzestrzegania obowiązującego w Szpitalu Kodeksu Etyki, Kodeksu Etyki Lekarskiej, Kodeksu Etyki Pielęgniarki i Położnej, Kodeksu Etyki Zawodowej Psychologa bądź Kodeksu Etyki innych grup zawodowych.

Kiedy i w jakich okolicznościach wskazany jest kontakt z Zespołem ds Etyki?

Kontakt z Zespołem Etyki jest wskazany, w sytuacji gdy:

1. Osoba zgłaszająca dostrzega, że istnieje problem etyczny w opiece nad chorym jak naruszenie jego praw, godności, otwarty konflikt, działanie na szkodę etc. lub gdy
2. Mimo upływu czasu istnieje brak możliwości wypracowania satysfakcjonującego obydwie strony rozwiązania problemu.
3. Do kontaktu i współpracy z Zespołem ds Etyki zachęcamy ponadto wszystkich pracowników Szpitala, którzy chcą w konstruktywny sposób ulepszyć pracę Zespołu.

Czego mogę oczekiwać od Zespołu ds Etyki po zgłoszeniu wniosku?

Zespół ds. Etyki zastrzega sobie standardowy czas do 1 miesiąca na rozeznanie sytuacji, podjęcie interwencji oraz udzielenie odpowiedzi osobie zgłaszającej wniosek. W sytuacjach wyjątkowych, wnioski mogą być rozpatrywane w trybie pilnym.

Jak mogę skontaktować się z Zespołem?

 • Zgłaszanie wniosków do rozstrzygnięcia przez Komisję Etyczną może odbywać się przez:
  pisemnie do Administracji Szpitala w zaklejonej kopercie zaadresowanej do Zespołu ds. Etyki,
 • pocztą elektroniczną na adres mailowy: n.bartczak@szpital.wolica.pl

Wniosek powinien zawierać:

1. imię i nazwisko osoby zgłaszającej wniosek,
2. telefon kontaktowy oraz adres e-mail wnioskodawcy,
3. adres wnioskodawcy (jeżeli odpowiedź ma być w postaci tradycyjnej formy listowej),
4. opis problemu etycznie wątpliwego.
Zgłoszenia anonimowe lub wnioski nie spełniające powyższych warunków, nie będą rozpatrywane. Zgłoszenia rozpatrywane będą zgodnie z zasadą poufności.


Informujemy, że od dnia 29.05. 2019 r. funkcjonują w sekretariatach Oddziałów A, B, C Rejestry odbioru wyników histopatologicznych przez pacjentów lub osoby upoważnione. Rejestr prowadzony jest w formie papierowej i zawiera dane osobowe: imię i nazwisko pacjenta, pesel, czytelny podpis osoby odbierającej lub osoby upoważnionej.

Przy odbieraniu podpisu będzie zachowana ochrona danych osobowych- uwidocznione będzie tylko imię, nazwisko i pozostałe dane zainteresowanego pacjenta / odbierającego.

Inspektor Ochrony Danych Osobowych
Jacek Gołdych


Ikona - Kontakt

Nie udało Ci się znaleźć pomocy?

Jeżeli nie udało Ci się znaleźć interesującego tematu,
a potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z Nami

Skontaktuj się z Nami
Ikona - Strefa pacjenta Strefa pacjenta Wojewódzki Specjalistyczny
Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej
Sprawdź
Ikona - Strefa pracownika Strefa pracownika Wojewódzki Specjalistyczny
Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej
Sprawdź