Międzynarodowa Konferencja „Rola Zielonych Szpitali w przeciwdziałaniu zmianom klimatu”
Kalisz 13-14 Czerwca 2023 r.
„Opieka zdrowotna odpowiada za 4,4% emisji dwutlenku węgla do atmosfery na świecie. Gdyby opieka zdrowotna była państwem, byłaby 5 największym na świecie źródłem emisji gazów cieplarnianych” – Health Care Without Harm
Cel konferencji
Celem Konferencji organizowanej przez Szpital w Wolicy, jest po raz kolejny poruszenie tematu postępujących zmian klimatycznych oraz możliwych metod ich zapobiegania w ramach kompleksowych rozwiązań (technologicznych, środowiskowych, ekonomicznych i społecznych), które mogą zostać wdrożone w instytucjach ochrony zdrowia.
Ochrona środowiska stała się bowiem ważnym elementem ochrony zdrowia publicznego i wymaga stworzenia narzędzi, które pozwolą uwzględniać zdrowie w różnego rodzaju decyzjach, planach, politykach i inwestycjach.
Podczas konferencji będziemy prezentować przykłady służące do wymiany poglądów na temat ekonomicznych, społecznych i zdrowotnych wyzwań w społeczeństwie postpandemicznym oraz w kontekście niebezpiecznych zmian klimatu. Ponadto, założeniem organizatorów jest aktywizacja i integracja środowiska medycznego, władz lokalnych i regionalnych oraz przedstawicieli europejskich szpitali na rzecz promowania zdrowego i odpowiedzialnego zarządzania placówkami, tak by ekonomia była spójna z ekologią. Z danych raportu „Zielone szpitale” wynika, że przeszło 71% emisji GHG pochodzi z łańcucha dostaw dla sektora zdrowotnego, tj. produkcji, transportu leków, urządzeń medycznych, jedzenia i wyposażenia dla szpitali. Przy obecnych zobowiązaniach prowadzących świat do ocieplenia o 2,4°C, koszt zaniechania działań na rzecz klimatu i zdrowia znacznie przewyższy koszty podjęcia natychmiastowych działań. Szybka dekarbonizacja może zapobiec większości z 3,3 miliona zgonów powodowanych zanieczyszczeniami powietrza, które mają miejsce każdego roku na świecie. Chcemy namawiać do ekologicznego stylu życia, ekologicznych rozwiązań w modernizacji budynków służby zdrowia, ekologicznych rozwiązań w prowadzeniu placówki służby zdrowia, by wspólnie efektywnie wpływać na ochronę środowiska i być ambasadorami zielonej energii i zdrowego klimatu. Konferencja ma charakter otwarty – zapraszamy do udziału wszystkie osoby zainteresowane tematem postępujących zmian klimatycznych oraz podjęciem działań na rzecz ć zdrowej, zrównoważonej przyszłości.
Wymiernym efektem II Międzynarodowej Konferencji „Rola zielonych szpitali w przeciwdziałaniu zmianom klimatu” w Kaliszu ma być podpisane partnerstwo wielkopolskich szpitali na rzecz ochrony środowiska.
Po co organizujemy konferencję?
Szpital w Wolicy w 2021 roku nawiązał owocną współpracę ze Światowa Organizacją Zdrowia. Mieliśmy ogromną przyjemność gościć w naszym szpitalu dr Palomę Cuchi Przedstawicielkę WHO w Polsce reprezentującą Biuro Światowej Organizacji Zdrowia. Rozmawialiśmy o współpracy i planach dążenia szpitala w Wolicy do otrzymania miana członka Global Green and Healthy Hospitals. Ta historyczna wizyta zmieniała przyszłość naszego szpitala. Od tamtego roku do 2022 roku pracowaliśmy nad przygotowaniem strategii, planowaniem inwestycji i wprowadzaniem procedur, by szpital w Wolicy był przykładem tzw. „zielonego szpitala” w Polsce.
Realizacja planowanych przedsięwzięć jak również zmiana nawyków i korzystanie z proponowanych rozwiązań przyczyniły się do organizacji szpitala ekologicznego stosującego zasady zrównoważonego rozwoju. Szczególne znaczenie ma tutaj współpraca z WHO i nieoceniona pomoc merytoryczna potrzebna w nakreśleniu ekologicznych kierunków rozwoju szpitala. Co warto podkreślić WHO, pracując z partnerami, aktywnie wspiera wysiłki na rzecz zrównoważonego funkcjonowania sektora zdrowia, w tym zmniejszenia emisyjności i wzmocnienia odporności klimatycznej. W 2021 roku, Grupa Robocza ds. Zdrowia w Warunkach Zmian Klimatu w ramach Europejskiego Procesu na Rzecz Środowiska i Zdrowia opracowała dokument, którego celem jest podkreślenie argumentów zdrowotnych w kontekście 26. Konferencji ONZ w sprawie Zmian Klimatu (COP26), a także sformułowanie zobowiązań, które Kraje Członkowskie mogą zaproponować na 7. Konferencji Ministerialnej ds. Środowiska i Zdrowia, planowanej w 2023r.
W czerwcu 2022 roku Szpital w Wolicy miał zaszczyt zaprezentować się podczas, organizowanego przez ONZ-Habitat, Światowego Forum Miejskiego w Katowicach WUF 11 – prestiżowej międzynarodowej konferencji, której głównym tematem był rozwój obszarów miejskich i osiedli ludzkich. Forum odbywa się co dwa lata i gości ponad 20 000 uczestników reprezentujących rządy, regiony, miasta, organizacje pozarządowe i instytucje finansowe. W 2020 dziesiąta edycja WUF miała miejsce w Abu Zabi – stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Poprzednie dwa spotkania odbyły się w Kuala Lumpur w Malezji i Quito w Ekwadorze. W Polsce, to najważniejsze globalne wydarzenie dotyczące zrównoważonego rozwoju, polityki, transformacji i rozwoju miast odbyło się pod nazwą „Zmieniamy nasze miasta dla lepszej przyszłości”- pod takim hasłem odbyło się w Polsce największe i najważniejsze wydarzenie na świecie poświęcone rozwojowi miast, również pod względem ekologicznym. Jeden paneli poświęcono ochronie zdrowia. Eksperci środowiska naukowego, ustawodawczego i medycznego, w tym Dyrektor Szpitala w Wolicy Sławomir Wysocki, dyskutowali o możliwościach implementacji prośrodowiskowych rozwiązań oraz przedstawili rekomendacje dla polskiej ochrony zdrowia pod kątem zrównoważonych i ekologicznych działań nie tylko produktowych, ale także systemowych i operacyjnych.
Działania podjęte przez Szpital w Wolicy celem redukcji Co2 oraz transformacja placówki w stronę neutralności klimatycznej stanowiły dobry przykład pierwszego polskiego zielonego szpitala podróżującego zieloną drogą ku zeroemisyjności. Zwróciliśmy również uwagę na bardzo ważną kwestię, mianowicie – ochrona środowiska jest niczym innym jak działaniem profilaktyki zdrowotnej, co jest wpisane w działania statutowe wielu szpitali. Podczas panelu zaprezentowano również wnioski płynące z raportu „Zielone szpitale”, który powstał przy współpracy UN Global Compact Network Polska z firmą Philips i w którym szpital w Wolicy zaprezentował m.in. trendy i działania podejmowane przez placówkę w celu wdrażania idei „Zielonych szpitali”. W raporcie „zwrócono uwagę na zmiany klimatyczne, które już dziś zaostrzają szereg problemów zdrowotnych na całym świecie. Opieka zdrowotna zajmuje wyjątkową pozycję, aby odgrywać wiodącą rolę w przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym, które naukowe czasopismo The Lancet nazwał największym zagrożeniem zdrowotnym XXI wieku Naprzeciw tym wyzwaniom wychodzi stosunkowo nowa idea Zielonych Szpitali, która w Polsce wciąż pozostaje niedoceniona. Istota wdrożenia w życie idei zrównoważonych szpitali sprowadza się bowiem do spełnienia wymagań stawianych przez Porozumienie Paryskie i Europejski Zielony Ład, które zobowiązują m.in. do redukcji efektów globalnego ocieplenia, a tym samym utrzymania wzrostu temperatury poniżej 1,5°C, redukcji emisji o co najmniej 55% do 2030 r. (w stosunku do 1990 r.), a także uczynienia z Europy kontynentu net zero w aspekcie emisji dwutlenku węgla do 2050 r.
Jak to zrobić?
Szpital podejmuje się analizy trendów i działań podejmowanych w kierunku wdrażania idei Zielonych Szpitali w życie. Do największych wyzwań związanych z realizacją opisywanej idei należą m.in.:
- redukcja emisji pochodzących z sektora opieki zdrowotnej
- poprawa efektywności energetycznej i magazynowania energii w szpitalach
- digitalizacja szpitali
- zmiana podejścia do budowy i rozwoju placówek medycznych, które powinno uwzględniać zielone otoczenie szpitala
- zrównoważony łańcuch dostaw dla szpitalnej gastronomii
- recykling odpadów wytwarzanych w ramach prowadzonej działalności.