III Międzynarodowa Konferencja pn. „Rola Zielonych Szpitali w przeciwdziałaniu zmianom klimatu”
Kalisz 11-12 czerwca 2024r.
„Zbyt długo prowadziliśmy bezsensowną wojnę z naturą. Zakłócenia klimatu, utrata bioróżnorodności i zanieczyszczenie środowiska zagrażają naszej egzystencji jako gatunku. Bez pomocy natury nie będziemy mogli się rozwijać ani nawet przetrwać. Nadszedł czas, aby zawrzeć pokój z naturą”.
António Manuel de Oliveira Guterres – Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych
Nadchodzi nowa era medycyny zmian klimatu. Identyfikowane są nowe choroby, a istniejące ulegają zaostrzeniu. Klimat, który zawsze kojarzył się ze zdrowiem, jest obecnie jedną z głównych sił zakłócających świadczenia opieki zdrowotnej. Naukowcy są zgodni co do jednego: spodziewany wzrost temperatury o 1,5°C powyżej średniej sprzed epoki przemysłowej spowoduje katastrofalne szkody dla zdrowia.
Rok 2023 zapisał się w historii jako najcieplejszy, odkąd prowadzone są pomiary. Średnia temperatura w skali całej planety była aż o 1,46 stopnia Celsjusza wyższa niż przeciętna przed epoką industrialną. Niegdyś incydentalnie, a dziś coraz częściej występują ekstremalne zjawiska pogodowe tj. fale upałów, pożary, huragany, ulewne opady, powodzie, trzęsienia ziemi o stopniu przekraczającym 7 skali Richtera.
Kryzys klimatyczny w ogromnym stopniu determinuje występowanie chorób zakaźnych przenoszonych przez wektory zwierzęce. Ocieplenie klimatu wywołuje zmiany w populacjach pasożytów i ich żywicieli co dodatkowo zwiększa możliwość transmisji patogenów przez dziko żyjące gatunki migrujące na zwierzęta hodowlane, również te przeznaczone do konsumpcji przez ludzi. Wyższe temperatury pozwalają na zasiedlanie przez gatunki wektorowe nowych, wcześniej niedostępnych z powodu zbyt niskich temperatur, terenów oraz na przetrwanie patogenów w bardziej sprzyjających im warunkach klimatycznych.
COVID-19 zabił więcej osób niż trzy światowe plagi razem wzięte. Zika, Ebola, Denga, Świńska grypa, Choroba szalonych krów, SARS, MERS, Borelioza, Gorączka krwotoczna, Odkleszczowe zapalenie mózgu, Leiszmanioza, Malaria, Dżuma, Toksoplazmoza …
Kolejna pandemia może być znacznie, znacznie groźniejsza. I może nastąpić wcześniej, niż nam się wydaje. Jeżeli wrócimy do tego, co było przed pandemią i nie wyciągniemy odpowiednich wniosków, zawiedziemy przyszłe pokolenia [Tedros Adhanom Ghebreyesus dyrektor generalny WHO].
Zanieczyszczone powietrze może powodować wiele problemów zdrowotnych i środowiskowych. Smog i inne formy zanieczyszczeń powodują choroby układu oddechowego, ataki serca, alergie, bóle głowy czy nawet nowotwory, w szczególności płuc, krtani i gardła. Zmiany klimatyczne wpływają na zdrowie każdego człowieka, ale bez wątpienia pacjenci pulmonologiczni są w grupie tych najbardziej podatnych. Niekorzystne skutki globalnego ocieplenia najbardziej odczują osoby cierpiące na choroby takie jak astma czy przewlekła obturacyjna choroba płuc. WHO nie pozostawia tutaj złudzeń-narażenie na zanieczyszczone powietrze jest co roku przyczyną przedwczesnej śmierci 7 miliona ludzi ! Tylko 0,001% światowej populacji nie jest narażona na zanieczyszczenie pyłem PM2,5 powyżej poziomów, które Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uważa za bezpieczne dla zdrowia. Z danych Europejskiej Agencji Ochrony Środowiska wynika, że z powodu zanieczyszczeń powietrza co roku w Polsce umiera przedwcześnie ok. 45 tys. osób. Zła jakość powietrza negatywnie wpływa również na zdrowie psychiczne, w szczególności na depresję i stany lękowe. U 20–50% osób, które przeżyły nieprzewidywalne i ekstremalne zdarzenia pogodowe, może wystąpić natychmiastowy wzrost poziomu lęku, depresji, zespołu stresu pourazowego (PTSD), zaburzeń snu i myśli samobójczych. Europa stoi w obliczu poważnego kryzysu zdrowia publicznego, a prawie wszyscy na całym kontynencie mieszkają na obszarach o niebezpiecznym poziomie zanieczyszczenia powietrza” [The Guardian]. Najgorsza sytuacja jest w Europie Środkowo-Wschodniej, w tym w Polsce.
Kiedyś ewolucja kojarzyła się wyłącznie z Karolem Darwinem i homo sapiens. Dziś w wyniku zmian klimatycznych mamy do czynienia z ewolucją wielu chorób. I to już nie jest tylko teoria. To fakt. Cieplejsze lata i łagodniejsze temperatury pozwoliły patogenom zdobyć przyczółki w regionach, w których populacje mają niską odporność, a systemy ostrzegania są słabo rozwinięte. Rosnące temperatury mórz powodują namnażanie się glonów lub sinic w jeziorach, rzekach, oceanach i zatokach. To z kolei naraża życie morskie, dziką przyrodę i ludzi na kontakt z silnymi neurotoksynami. Zanieczyszczenie powietrza wpływa na uprawy, drzewa i inne rośliny, a jeziora i rzeki może uczynić niezdatnymi dla ryb i innych zwierząt, co w konsekwencji może doprowadzić do zakłóceń w łańcuchu dostaw żywności.
Paradoksalnie system ochrony zdrowia jednej strony zajmuje się skutkami zdrowotnymi zmian klimatu, a jednocześnie sami wpływamy na globalne ocieplenie. Opieka zdrowotna odpowiada bowiem za 4,4% emisji dwutlenku węgla do atmosfery na świecie. 10% wszystkich chorób smogu i 9% wszystkich chorób układu oddechowego związanych z cząstkami stałymi można przypisać emisji dwutlenku węgla w branży opieki zdrowotnej. Gdyby opieka zdrowotna była państwem, byłaby 5 największym na świecie źródłem emisji gazów cieplarnianych (HCWH). Jednocześnie opieka zdrowotna jest jedną z niewielu branż, która ma podstawy naukowe, zaangażowanie społeczności i, co być może najważniejsze, motywację, aby “po pierwsze nie szkodzić” i szybko ewoluować. System opieki zdrowotnej może integrować informacje środowiskowe z praktyką kliniczną i praktyką zdrowia publicznego. Nasz głos jest ważny i niezwykle potrzebny, aby przewodzić w tych spolaryzowanych czasach. Nie możemy udawać, że problemu nie ma. Jeśli nie podejmiemy interwencji, kryzys klimatyczny doprowadzi do zniweczenia znacznej części postępów poczynionych w dziedzinie zdrowia i ograniczania ubóstwa na świecie. Poprzez swoje działania i propagowanie idei Zielonych szpitali pragniemy zachęcić osoby odpowiedzialne za utrzymanie placówki ochrony zdrowia do wdrażania strategii zrównoważonego rozwoju. Przekonujemy, że edukacja ekologiczna to również profilaktyka zdrowotna. Ochrona środowiska stała się bowiem ważnym elementem ochrony zdrowia publicznego i wymaga stworzenia narzędzi, które pozwolą uwzględniać zdrowie w różnego rodzaju decyzjach, planach, politykach i inwestycjach. Na świecie systemy opieki zdrowotnej wyznaczyły konkretne cele w zakresie zrównoważonego rozwoju i neutralności węglowej. Za granicą działania te postępują w szybszym tempie. W Polsce wygląda to nieco inaczej. Szpitale borykają się na co dzień z innymi problemami – często finansowymi. Nie jesteśmy tu wyjątkiem. Nie zwalnia nas to jednak z obowiązku pracy nad sobą w celu poprawy neutralności klimatycznej placówki i podjęcia wysiłków aby złagodzić skutki zmian klimatu, a szpital przygotować tak aby był gotów na następstwa tej wojny. Tak wojny – bo zmiana klimatu to nic innego jak wróg publiczny numer 1, a Ludzkość musi dziś stoczyć najważniejszą ze wszystkich bitew – bitwę o Ziemię.
częste poczucie senności, które może się urealnić bez naszej świadomości, a tym samym stać się w niektórych przypadkach groźne dla nas samych i dla otoczenia może być objawem chorobowym naszego organizmu. Zanim jednak skierujemy się z tym problemem do lekarza, sami możemy wstępnie ocenić sytuację, wypełniając poniższą tabelkę (ocenę senności w skali EPWORTH). Jeżeli wynik przyjmie dwucyfrową postać, wskazane jest udanie się do lekarza rodziinego po skierowanie do naszej Pracowni Badanai Snu.
Prosimy określić, jak duże było w ostatnim czasie prawdopodobieństwo zaśnięcia w wymienionych poniżej sytuacjach, w odróżnieniu od uczucia ogólnego zmęczenia. Jeśli Pan/i nie wykonywał/a tych czynności w ostatnim okresie, proszę je sobie wyobrazić i określić, jak wpłynęłyby one na Pana/ią.
Proszę posłużyć się poniższą skalą od 0 do 3 i wybrać cyfrę, najbardziej pasującą do każdej sytuacji:
0 = zerowe prawdopodobieństwo zaśnięcia 1 = małe prawdopodobieństwo zaśnięcia 2 = średnie prawdopodobieństwo zaśnięcia 3 = duże prawdopodobieństwo zaśnięcia
Z jaką łatwością zapada Pan/i w sen w sytuacjach niżej opisanych?
1. Siedząc lub/i czytając
0
1
2
3
2. Oglądając telewizję
0
1
2
3
3. Siedząc w miejscu publicznym, np.: w teatrze, na zebraniu, w kościele
0
1
2
3
4. Podczas godzinnej jazdy autobusem, koleją, samochodem jako pasażer
0
1
2
3
5. Leżąc i odpoczywając po południu, jeśli okoliczności na to pozwalają
0
1
2
3
6. W czasie rozmowy, siedząc
0
1
2
3
7. Po obiedzie (bez alkoholu), siedząc w spokojnym miejscu
0
1
2
3
8. Prowadząc samochód, podczas kilkuminutowego postoju w korku lub na czerwonym świetle
Dozwolone są wszystkie produkty i potrawy, oraz wszystkie techniki sporządzania posiłków. Planuje się 4 – 5 posiłków dziennie, spożywa się większą liczbę posiłków o mniejszej objętości, nie występują wtedy objawy pełności i wzdęcia. Celem diety jest zabezpieczenie zapotrzebowania pacjenta na energię, oraz wszystkie niezbędne składniki odżywcze potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, utrzymania masy ciała i zachowania zdrowia.
Dieta lekkostrawna
Liczba posiłków w ciągu dnia to pięć razy dziennie, a przerwy między posiłkami od 3-4 godzin, ale nie dłuższe. Wyklucza się w niej potrawy wędzone, smażone, tłuste, pikantne, surowe owoce oraz pokarmy zawierające duże ilości błonnika. Podaje się czerstwe białe pieczywo, chude gotowane mięso cielęce lub drób, chude ryby, świeże mleko i jajka. Potrawy można gotować w wodzie lub na parze, piec w folii lub pergaminie.
Dieta cukrzycowa
Normą tej diety jest spożywanie od pięciu do siedmiu posiłków dziennie, należy jeść regularnie, mniej, ale częściej. Powinno się spożywać: produkty zawierające dużo błonnika, chude mięso, wypieki pełno ziarniste, płatki owsiane, ryby, wyroby mleczarskie, warzywa owoce oraz produkty gotowane na parze.Powinno się unikać: tłustego mięsa i podrobów żółtego sera, tłustego nabiału, dań smażonych, dużej ilości soli, ziemniaków, jajek, cukrów, napojów gazowanych i alkoholu.
Dieta cukrzycowo insulinowa
Cele i zalecenia żywieniowe w diecie cukrzycowo insulinowej pozostają takie same jak w diecie cukrzycowej, a postępowanie dietetyczne skupia się przede wszystkim na kontroli glikemii. Normą tej diety jest spożywanie od pięciu do siedmiu posiłków dziennie, należy jeść regularnie, mniej, ale częściej. Powinno się spożywać: produkty zawierające dużo błonnika, chude mięso, wypieki pełno ziarniste, płatki owsiane, ryby, wyroby mleczarskie, warzywa owoce oraz produkty gotowane na parze. Powinno się unikać: tłustego mięsa i podrobów żółtego sera, tłustego nabiału, dań smażonych, dużej ilości soli, ziemniaków, jajek, cukrów, napojów gazowanych i alkoholu
Dieta wątrobowa
Celem tej diety jest dostarczenie niezbędnych składników pokarmowych, aby utrzymać równowagę metaboliczną i wyrównać niedobory pokarmowe. Zaleca się produkty zawierające białko zwierzęce ze znacznym ograniczeniem ilości białka roślinnego. Należy wyeliminować wywary z mięs, podroby, grzyby, makarony, kasze i produkty roślinne zawierające dużą ilość białka.
Dieta bogatobiałkowa
Celem tej diety jest dostarczenie organizmowi odpowiednich do odbudowy tkanek i ilości białka. Podstawowymi produktami są:chude mięsa cielęce, wołowe i drobiowe gotowane bądź pieczone w folii, a także wędliny drobiowe, mleko i jego przetwory oraz jajka.
Dieta papkowata
Potrawy w tej diecie podajemy w formie niewymagającej gryzienia stosowana jest u osób, które mają problem z rozdrabnianiem pokarmu i połykaniem. Zalecamy pieczywo miękkie, delikatne pozbawione skórki, namoczone w mleku, jajka na parze, mięso, ryby i drób zmiksowane, wędliny zmielone i przygotowane w formie pasty. Warzywa i ziemniaki ugotowane do całkowitej miękkości.
Dieta kleikowa
Składa się z kleiku z ryżu, kaszy jęczmiennej, płatków owsianych na wodzie, gorzkiej herbaty i namoczonych sucharków. Można dodać cukier, masło, sól, przegotowane przetarte owoce lub mleko.
Dieta bezglutenowa
Wykluczamy z jadłospisu produkty zawierające gluten i uważamy na produkty, w których gluten jest ukryty. Zakaz spożywanie pieczywa i wszystkich wyrobów zawierających pszenną mąkę. Unikamy zbożowej kawy, owocowych przetworów, gotowych sosów i lodów. Owoce i warzywa można jeść bez ograniczeń, pieczywo, makarony bezglutenowe, masło, świeże mięso, podroby, ryby i wędliny są w grupie dozwolonej.
kadra medyczna oraz personel administracji Szpitala i specjalistycznej Przychodni dokładają wszelkich starań, by opieka nad Pacjentem spełniała oczekiwania chorego w zakresie leczenia i rehabilitacji pulmonologicznej. Jeśli jednak uznacie Państwo, że w trakcie pobytu w naszym Szpitalu zostały naruszone Wasze prawa, możecie złożyć skargę do:
Pełnomocnik ds. Praw Pacjenta – p. Bożena Jopek
drogą pocztową, na adres:
Wojewódzki Specjalistyczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej Chorób Płuc i Gruźlicy
Wolica 113, 62-872 Godziesz Małe
lub e-mailem na adres: prawapacjenta@szpital.wolica.pl
Macie Państwo również prawo skierować swoje uwagi i skargi do Rzecznika Praw Pacjenta, działającego przy Ministerstwie Zdrowia w Warszawie.
Biuro Rzecznika Praw Pacjenta przyjmuje interesantów w dni powszednie (poniedziałek-piątek)
w godzinach : 9.00 -15.00; tel.: 22 532 82 50, fax.: 22 532 82 30, e-mail: sekretariat@bpp.gov.pl
Ogólnopolska bezpłatna infolinia Rzecznika Praw Pacjenta:
800 – 190 – 590
(z tel. stacjonarnych i komórkowych) czynna: poniedziałek ? piątek, w godz. 9.00 – 21.00
Swoje zastrzeżenia można przekazać drogą pocztową, na adres: Rzecznik Praw Pacjenta – Krystyna B. Kozłowska,
ul. Młynarska 46,
01-171 Warszawa
Uwaga!
Zgodnie z art. 50 ust. 2 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta wniosek kierowany do Rzecznika jest wolny od opłat.
Kartę Praw Pacjenta znajdziecie na stronie: www.bpp.gov.pl
Poniżej do pobrania – Prawa i obowiązki Pacjenta. Wersja 04 z dnia 12.09.2022
Telefoniczna Informacja Pacjenta: 800 – 190 – 590
(połączenie bezpłatne z tel. stacjonarnych i komórkowych)
czynna pn. – pt. w godz. 8.00 – 18.00
Biuro Rzecznika Praw Pacjenta:
ul. Młynarska 46
01-171 Warszawa kancelaria@rpp.gov.pl
tel: (22) 532 – 82 – 50
fax: (22) 506 – 50 – 64
Zadania Rzecznika
Rzecznik Praw Pacjenta jest centralnym organem administracji rządowej właściwym w sprawach ochrony praw pacjentów określonych w ustawie o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Rzecznik wykonuje swoje zadania przy pomocy Biura Rzecznika Praw Pacjenta.
Do zakresu działania Rzecznika należy:
prowadzenie postępowań w sprawach praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów;
prowadzenie postępowań w trybie art. 50-53;
w sprawach cywilnych wykonywanie zadań określonych w art. 55;
ochrona praw pacjentów korzystających ze świadczeń zdrowotnych udzielanych przez szpital psychiatryczny, o którym mowa w art. 3 pkt 2 ustawy z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego (Dz.U. z 2020 r. poz. 685);
opracowywanie i przedkładanie Radzie Ministrów projektów aktów prawnych dotyczących ochrony praw pacjenta;
występowanie do właściwych organów z wnioskami o podjęcie inicjatywy ustawodawczej bądź o wydanie lub zmianę aktów prawnych w zakresie ochrony praw pacjenta;
opracowywanie i wydawanie publikacji oraz programów edukacyjnych popularyzujących wiedzę o ochronie praw pacjenta;
współpraca z organami władzy publicznej w celu zapewnienia pacjentom przestrzegania ich praw, w szczególności z ministrem właściwym do spraw zdrowia;
przedstawianie właściwym organom władzy publicznej, organizacjom i instytucjom oraz samorządom zawodów medycznych ocen i wniosków zmierzających do zapewnienia skutecznej ochrony praw pacjenta;
współpraca z organizacjami pozarządowymi, społecznymi i zawodowymi, do których celów statutowych należy ochrona praw pacjenta;
współpraca w zakresie przestrzegania praw pacjenta z podmiotami udzielającymi świadczeń zdrowotnych;
analiza skarg pacjentów w celu określenia zagrożeń i obszarów w systemie ochrony zdrowia wymagających naprawy;
wykonywanie innych zadań określonych w przepisach prawa lub zleconych przez Prezesa Rady Ministrów
W skład Zespołu ds. Etyki wchodzą osoby zatrudnione w Wojewódzkim Specjalistycznym Zespole Zakładu Opieki Zdrowotnej Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy k. Kalisza, w tym przedstawiciele środowiska lekarskiego, pielęgniarskiego, psycholog oraz osoba duchowna.
Do podstawowych zadań Zespołu należy:
1. Zapewnienie ochrony praw pacjentów zgodnie z przepisami Ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.
2. Udzielanie pomocy lekarzom, pacjentom i ich rodzinom w podejmowaniu trudnych decyzji etycznych dotyczących kwalifikowania do różnych metod terapii, w zakresie leczenia podtrzymującego życie.
3. Rozwiązywanie problemów, w odniesieniu do których istnieje podejrzenie zaistnienia sytuacji wątpliwej etycznie w zakresie relacji:
personel ? pacjent bądź jego rodzina
przełożony ? pracownik,
pracownik ? pracownik.
4. Do zespołu Etyki mogą być zgłaszane sprawy dotyczące:
naruszenia praw pacjenta i lub/ jego opiekunów/rodziny,
naruszenia tajemnicy zawodowej lub zasad poufności,
trudności w zakresie komunikacji interpersonalnej, mające negatywny wpływ na proces leczenia
podejrzenia zachowań o charakterze mobbingu wśród personelu,
wszelkiego rodzaju sytuacji konfliktowych,
donacji narządów i podejmowanych rozmów z rodziną w kwestii akceptacji decyzji o pobraniu narządów (wsparcie dla lekarza, koordynatora transplantacyjnego w wyjaśnianiu wątpliwości rodziny),
wątpliwości odnośnie wybranych, etycznych aspektów dotyczących prowadzonego leczenia (np. kontynuacja uporczywej terapii);
5. Upowszechnianie wiedzy dotyczącej zasad etycznego postępowania w medycynie i opiece zdrowotnej.
6. Reagowanie na zgłaszane przypadki nieprzestrzegania obowiązującego w Szpitalu Kodeksu Etyki, Kodeksu Etyki Lekarskiej, Kodeksu Etyki Pielęgniarki i Położnej, Kodeksu Etyki Zawodowej Psychologa bądź Kodeksu Etyki innych grup zawodowych.
Kiedy i w jakich okolicznościach wskazany jest kontakt z Zespołem ds Etyki?
Kontakt z Zespołem Etyki jest wskazany, w sytuacji gdy:
1. Osoba zgłaszająca dostrzega, że istnieje problem etyczny w opiece nad chorym jak naruszenie jego praw, godności, otwarty konflikt, działanie na szkodę etc. lub gdy
2. Mimo upływu czasu istnieje brak możliwości wypracowania satysfakcjonującego obydwie strony rozwiązania problemu.
3. Do kontaktu i współpracy z Zespołem ds Etyki zachęcamy ponadto wszystkich pracowników Szpitala, którzy chcą w konstruktywny sposób ulepszyć pracę Zespołu.
Czego mogę oczekiwać od Zespołu ds Etyki po zgłoszeniu wniosku?
Zespół ds. Etyki zastrzega sobie standardowy czas do 1 miesiąca na rozeznanie sytuacji, podjęcie interwencji oraz udzielenie odpowiedzi osobie zgłaszającej wniosek. W sytuacjach wyjątkowych, wnioski mogą być rozpatrywane w trybie pilnym.
Jak mogę skontaktować się z Zespołem?
Zgłaszanie wniosków do rozstrzygnięcia przez Komisję Etyczną może odbywać się przez:
pisemnie do Administracji Szpitala w zaklejonej kopercie zaadresowanej do Zespołu ds. Etyki,
pocztą elektroniczną na adres mailowy: n.bartczak@szpital.wolica.pl
Wniosek powinien zawierać:
1. imię i nazwisko osoby zgłaszającej wniosek,
2. telefon kontaktowy oraz adres e-mail wnioskodawcy,
3. adres wnioskodawcy (jeżeli odpowiedź ma być w postaci tradycyjnej formy listowej),
4. opis problemu etycznie wątpliwego.
Zgłoszenia anonimowe lub wnioski nie spełniające powyższych warunków, nie będą rozpatrywane. Zgłoszenia rozpatrywane będą zgodnie z zasadą poufności.
Informujemy, że od dnia 29.05. 2019 r. funkcjonują w sekretariatach Oddziałów A, B, C Rejestry odbioru wyników histopatologicznych przez pacjentów lub osoby upoważnione. Rejestr prowadzony jest w formie papierowej i zawiera dane osobowe: imię i nazwisko pacjenta, pesel, czytelny podpis osoby odbierającej lub osoby upoważnionej.
Przy odbieraniu podpisu będzie zachowana ochrona danych osobowych- uwidocznione będzie tylko imię, nazwisko i pozostałe dane zainteresowanego pacjenta / odbierającego.
Inspektor Ochrony Danych Osobowych
Jacek Gołdych
Nie udało Ci się znaleźć pomocy?
Jeżeli nie udało Ci się znaleźć interesującego tematu, a potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z Nami
Informacje o ciasteczkach 🍪 W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej. Dowiedz się więcej
We firmly believe that the internet should be available and accessible to anyone, and are committed to providing a website that is accessible to the widest possible audience, regardless of circumstance and ability.
To fulfill this, we aim to adhere as strictly as possible to the World Wide Web Consortium’s (W3C) Web Content Accessibility Guidelines 2.1 (WCAG 2.1) at the AA level. These guidelines explain how to make web content accessible to people with a wide array of disabilities. Complying with those guidelines helps us ensure that the website is accessible to all people: blind people, people with motor impairments, visual impairment, cognitive disabilities, and more.
This website utilizes various technologies that are meant to make it as accessible as possible at all times. We utilize an accessibility interface that allows persons with specific disabilities to adjust the website’s UI (user interface) and design it to their personal needs.
Additionally, the website utilizes an AI-based application that runs in the background and optimizes its accessibility level constantly. This application remediates the website’s HTML, adapts Its functionality and behavior for screen-readers used by the blind users, and for keyboard functions used by individuals with motor impairments.
If you’ve found a malfunction or have ideas for improvement, we’ll be happy to hear from you. You can reach out to the website’s operators by using the following email
Screen-reader and keyboard navigation
Our website implements the ARIA attributes (Accessible Rich Internet Applications) technique, alongside various different behavioral changes, to ensure blind users visiting with screen-readers are able to read, comprehend, and enjoy the website’s functions. As soon as a user with a screen-reader enters your site, they immediately receive a prompt to enter the Screen-Reader Profile so they can browse and operate your site effectively. Here’s how our website covers some of the most important screen-reader requirements, alongside console screenshots of code examples:
Screen-reader optimization: we run a background process that learns the website’s components from top to bottom, to ensure ongoing compliance even when updating the website. In this process, we provide screen-readers with meaningful data using the ARIA set of attributes. For example, we provide accurate form labels; descriptions for actionable icons (social media icons, search icons, cart icons, etc.); validation guidance for form inputs; element roles such as buttons, menus, modal dialogues (popups), and others. Additionally, the background process scans all of the website’s images and provides an accurate and meaningful image-object-recognition-based description as an ALT (alternate text) tag for images that are not described. It will also extract texts that are embedded within the image, using an OCR (optical character recognition) technology. To turn on screen-reader adjustments at any time, users need only to press the Alt+1 keyboard combination. Screen-reader users also get automatic announcements to turn the Screen-reader mode on as soon as they enter the website.
These adjustments are compatible with all popular screen readers, including JAWS and NVDA.
Keyboard navigation optimization: The background process also adjusts the website’s HTML, and adds various behaviors using JavaScript code to make the website operable by the keyboard. This includes the ability to navigate the website using the Tab and Shift+Tab keys, operate dropdowns with the arrow keys, close them with Esc, trigger buttons and links using the Enter key, navigate between radio and checkbox elements using the arrow keys, and fill them in with the Spacebar or Enter key.Additionally, keyboard users will find quick-navigation and content-skip menus, available at any time by clicking Alt+1, or as the first elements of the site while navigating with the keyboard. The background process also handles triggered popups by moving the keyboard focus towards them as soon as they appear, and not allow the focus drift outside of it.
Users can also use shortcuts such as “M” (menus), “H” (headings), “F” (forms), “B” (buttons), and “G” (graphics) to jump to specific elements.
Disability profiles supported in our website
Epilepsy Safe Mode: this profile enables people with epilepsy to use the website safely by eliminating the risk of seizures that result from flashing or blinking animations and risky color combinations.
Visually Impaired Mode: this mode adjusts the website for the convenience of users with visual impairments such as Degrading Eyesight, Tunnel Vision, Cataract, Glaucoma, and others.
Cognitive Disability Mode: this mode provides different assistive options to help users with cognitive impairments such as Dyslexia, Autism, CVA, and others, to focus on the essential elements of the website more easily.
ADHD Friendly Mode: this mode helps users with ADHD and Neurodevelopmental disorders to read, browse, and focus on the main website elements more easily while significantly reducing distractions.
Blindness Mode: this mode configures the website to be compatible with screen-readers such as JAWS, NVDA, VoiceOver, and TalkBack. A screen-reader is software for blind users that is installed on a computer and smartphone, and websites must be compatible with it.
Keyboard Navigation Profile (Motor-Impaired): this profile enables motor-impaired persons to operate the website using the keyboard Tab, Shift+Tab, and the Enter keys. Users can also use shortcuts such as “M” (menus), “H” (headings), “F” (forms), “B” (buttons), and “G” (graphics) to jump to specific elements.
Additional UI, design, and readability adjustments
Font adjustments – users, can increase and decrease its size, change its family (type), adjust the spacing, alignment, line height, and more.
Color adjustments – users can select various color contrast profiles such as light, dark, inverted, and monochrome. Additionally, users can swap color schemes of titles, texts, and backgrounds, with over 7 different coloring options.
Animations – epileptic users can stop all running animations with the click of a button. Animations controlled by the interface include videos, GIFs, and CSS flashing transitions.
Content highlighting – users can choose to emphasize important elements such as links and titles. They can also choose to highlight focused or hovered elements only.
Audio muting – users with hearing devices may experience headaches or other issues due to automatic audio playing. This option lets users mute the entire website instantly.
Cognitive disorders – we utilize a search engine that is linked to Wikipedia and Wiktionary, allowing people with cognitive disorders to decipher meanings of phrases, initials, slang, and others.
Additional functions – we provide users the option to change cursor color and size, use a printing mode, enable a virtual keyboard, and many other functions.
Browser and assistive technology compatibility
We aim to support the widest array of browsers and assistive technologies as possible, so our users can choose the best fitting tools for them, with as few limitations as possible. Therefore, we have worked very hard to be able to support all major systems that comprise over 95% of the user market share including Google Chrome, Mozilla Firefox, Apple Safari, Opera and Microsoft Edge, JAWS and NVDA (screen readers), both for Windows and for MAC users.
Notes, comments, and feedback
Despite our very best efforts to allow anybody to adjust the website to their needs, there may still be pages or sections that are not fully accessible, are in the process of becoming accessible, or are lacking an adequate technological solution to make them accessible. Still, we are continually improving our accessibility, adding, updating and improving its options and features, and developing and adopting new technologies. All this is meant to reach the optimal level of accessibility, following technological advancements. For any assistance, please reach out to