W dniu 21.07.2023r. Dyrektor szpitala podpisał umowę dotacji, dzięki której na terenie szpitala powstanie kolejna instalacja magazynowania wody deszczowej i nawadniania terenów zielonych. Zadanie współfinansowane jest przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego w ramach konkursu pn. “Deszczówka II”. Inwestycja ma na celu:
- magazynowanie wody deszczowej celem nawadnia terenów zielonych w obrębie szpitala,
- zatrzymanie wód opadowych z dachów obiektów tj. budynek administracyjny oraz apteka szpitalna w miejscu ich występowania,
- przeciwdziałanie skutkom suszy,
- zwiększenie odporności na zjawiska takie jak ulewy oraz powodzie błyskawiczne,
- rozsądne gospodarowanie wodą opadową.
Województwo wielkopolskie należy do najbardziej suchych obszarów kraju przy jednoczesnym wysoko rozwiniętym rolnictwie, a więc dbanie o każdą możliwą do pozyskania wodę jest szczególnie ważne. Nasz region charakteryzuje się bardzo trudnymi warunkami hydrologicznymi. Kluczowym problemem środowiskowym jest utrzymujący się niedobór wód powierzchniowych i podziemnych prowadzący do suszy. Zjawisko to powtarza się w Wielkopolsce cyklicznie od kilku lat. Wojewódzki Specjalistyczny ZZOZ Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy sukcesywnie wdraża strategię inwestycyjną opartą na proekologicznych rozwiązaniach, w tym m.in. przyczyniających się do ograniczenia emisji CO2 i ograniczenia zużycia wody. Posiadamy własne ujęcie wody, a z wody gminnej korzystamy tylko w przypadku awarii lub przerwy technicznej w dostępie do zasobów własnych. W ubiegłym roku (2022), przy wsparciu UMWW powstała instalacja magazynowania i nawadniania terenów zlokalizowanych przy budynku głównym szpitala. Budowa systemu umożliwiła zatrzymanie do 450 m3 wody w skali roku w miejscu, w którym spadła w postaci deszczu i powtórne jej wykorzystanie zgodnie z celem inwestycji opisanym w pkt.2. oraz na odciążenie oczyszczalni ścieków. Tegoroczna inwestycja (2023) dotyczy budowy drugiej instalacji na terenie szpitala, wyłapanie wody opadowej z dachów budynku administracyjnego i apteki szpitalnej i nawodnienie powierzchni ok. 900m2 powierzchni. Planuje się iż w ciągu 1 roku kalendarzowego zbiorniki zostaną napełnione min. 15-20 razy, co pozwoli na zmagazynowanie ok. 250 m3 wody opadowej rocznie (250 000 litrów/rok). Gromadzenie wody opadowej wpisuje się w zrównoważone gospodarowanie zasobami wodnymi i pomaga przeciwdziałać niedoborom wody. Zmagazynowaną wodę deszczową będziemy mogli przechowywać przez długi czas i wykorzystać w razie potrzeby (np. w okresie suszy).